fundació.cat

El concurs

Història

El projecte Webs al punt .cat, actualment wapps.cat va néixer el curs escolar 2009-2010. Va ser la llavor dels projectes fundacionals de la Fundació .cat i, amb el pas del temps, la idea de que els infants i joves de tot el territori de parla catalana passessin de ser consumidors digitals a creadors digitals ha anat arrelant fins al punt passar a desenvolupar tot un conjunt d’activitats i programes educatius.

Evolució del concurs

127
13
523
31
337
25
1727
93
1856
105
2107
113
1790
110
2415
129
2869
105
1a edició
2011
2a edició
2012
3a edició
2013
4a edició
2014
5a edició
2015
6a edició
2016
7a edició
2017
8a edició
2018
9a edició
2019
Alumnes
Centres
127
13
523
31
337
25
1727
93
1856
105
2107
113
1790
110
2415
129
2869
105
1a edició
2011
2a edició
2012
3a edició
2013
4a edició
2014
5a edició
2015
6a edició
2016
7a edició
2017
8a edició
2018
9a edició
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011

2018

Els guanyadors del WEBS AL PUNT .cat 2017/2018 són:

Categoria últim cicle de Primària

1. elsistemasolar.cat del grup Picarons de l’Escola Paidos de Sant Fruitós de Bages.

2. proubullying.cat del grup Ricardis de l’Escola Paidos de Sant Fruitós de Bages.

3. perillsdintoxicacio.cat del grup Sala de l’Escola Paidos de Sant Frutós de Bages.

Categoria 1r a 4t d’ESO

1. eei.cat del grup Oms and Moscas de l’escola Oms i de Prat de Manresa.

2. ccfedericamontseny.cat del grup Lani de l’INS Antoni Pous i Argila de Manlleu.

3. totxocolata.cat del grup SAM de l’escola Oms i de Prat de Manresa.

Categoria Batxillerat – Cicles Formatius de Grau Mitjà

1. salvaelmon.cat del grup salvaelmon de l’escola La Salle Barceloneta de Barcelona.

2. cathosting.cat del grup ibc_CatHosting de l’INS Baix Camp de Reus.

3. culturaaudiovisual.cat del grup Grup 1 de l’INS Euclides de Pineda de Mar.

Categoria Cicles Formatius de Grau Superior

1. aprengeografia.cat del grup DAW-VicJor de l’Institut Cendrassos de Figueres.

2. cnoscape.cat del grup TecnoScape de Bemen 3 de Barcelona.

3. modipic.cat del grup DAW1CM de l’INS Nicolau Copèrnic de Terrassa.

4. cryptomoney.cat del grup Inv3l de l’Escola Pia Mataró.

Categoria millor App

1. thinkitapp.cat del grup 2DAMA de l’Institut Puig Castellar de Santa Coloma de Gramenet.

2. adventurejourney.cat del grup adventurejourney de l’INS Vidal i Barraquer de Tarragona.

Premi votació popular

thinkitapp.cat del grup 2DAMA de l’Institut Puig Castellar de Santa Coloma de Gramenet.

Premi classe amb més participació

Els alumnes de CFGM de l’IES Palamós de Palamós.

Premi classe amb més participació femenina

Els alumnes de 3r d’ESO del Col·legi Oms i de Prat de Manresa.

2017

Els guanyadors del WEBS AL PUNT .cat 2016/2017 són:

Categoria 1r a 4t d’ESO

disseny3d.cat del grup kaka3d de l’Institut Antoni Pous i Argila de Manlleu

Categoria Batxillerat – Cicles Formatius de Grau Mitjà

1. refugiats.cat del grup Refugiats de l’Escola Gimbernat Formació de Sant Cugat del Vallès

2. delsbitalsatoms.cat del grup ibc_technology de l’Institut Baix Camp de Reus

Categoria Cicles Formatius de Grau Superior

1. projectehelix.cat del grup ibc_PointOfFailure de l’Institut Baix Camp de Reus

2. bocabloc.cat del grup bocabloc.cat de l’Institut Ausiàs March de Barcelona

Categoria Futurs Periodistes

1. tic23.cat del grup TIC-TAC-23 del centre d’estudis Joan XXIII dels Jesuïtes Bellvitge de l’Hospitalet de Llobregat

2. lotrempolinet.cat del grup lo trempolinet de l’Institut de Tremp

Premi Classe

Escola Pia d’Igualada

Premi votació popular

nika.cat del grup Nika de l’Institut Sant Nicolau de Sabadell

Premi millor App

funcodeapp.cat del grup Los PinkyPower de l’Institut Vidal i Barraquer de Tarragona

2016

Els guanyadors del WEBS AL PUNT .cat 2015/2016 són:

Categoria de 1r a 4t d’ESO

1. pulmoigualada.cat fet per l’Helena Salgado, Jana Vila , Júlia Vilella de 3r d’ESO de l’Escola Pia d’Igualada

2. ciclejazzmanlleu.cat tet per: la Bruna Gabarró i Judit Masnou de 4t d’ESO del centre escolar Institut Antoni Pous i Argila de Manlleu

3. babylo.cat fet per la Laura Solé, Ainoa Pain, Saadia Ouaziz de 3r d’ESO de l’Escola Pia d’Igualada

Categoria de batxillerat i Cicles Formatius de Grau Mitjà

reportbullyng.cat fet per l’Alejandro Ramudo, Ivan Quirós i Alex Zapater de Cicles Formatius de Grau Mitjà (CFGM) de La Salle Barceloneta de Barcelona.

Categoria Cicles Formatius de Grau Superior

7actuali.cat fet per Jesús Pujol, Sergi Llop, Aleix Auqué de Cicle Formatiu de Grau Superior l’Institut Baix Camp de Reus.

Categoria Classe amb més participació

La classe de 3r d’ESO de l’Escola Pia d’Igualada

Categoria Apps

bshare.cat fet per Eloi Carracedo, Andreu Gallart i Bernat Baulenes de CFGS de Teknós, Centre de Formació en Tecnologia i Comunicació de Vic

Millor web de totes les categorie

aprendrexines.cat fet per Eloi Colom, Zhuwei Jiang, Jesus Fernández, Pau Serrano i l’Antonio Ferrer de Cicle Formatiu de Grau Superior de l’Institut Baix Camp de Reus

Premi especial futurs periodistes Fundació puntCAT

sox.cat fet per Pau Puiggros, Sergio Roselló, Ivan Salguero, Alejandro Villavicencio del Cicle Formatiu de Grau Mitjà de l’Institut de Palamós

Premi Votació Popular

mariaxescatalans.cat fet per Turina Castañer i Judit Tenas de 4t d’ESO de l’Institut Cor de Maria d’Olot

2015

Els guanyadors del WEBS AL PUNT .cat 2014/2015 són:

Categoria de 1r a 4t d’ESO i premi Grup Classe

1. lesfesolaires.cat fet per l’Alba Asperó i la Laura Nogareda de 4t d’ESO del Cor de Maria d’Olot.

2. elmatiner.cat fet per el Martí Bravo, el Sergi Rubio, la Núria Barrera, l’Albert Vives de 2n d’ESO de l’Escola Pia Caldes de Montbui.

3. navegantentrellibres.cat fet per la Lídia Garcia, la Sandra Garcia, la Laura Sagués, la Judit Carmona de 3r d’ESO de l’Institut Oms i De Prat de Manresa.

4. trebleclef.cat fet per l’Anna Pauné Serra i la Núria Rizo García de 3r d’ESO de l’Escola Pia d’Igualada.

El Premi Grup Classe de la categoria 1- 4t d’ESO és per a la classe de 4t d’ESO del Cor de Maria d’Olot.

Categoria de batxillerat i Cicles Formatius de Grau Mitjà i premi Grup Classe

1. selepau.cat fet per l’Òscar Sánchez, l’Andrea Lafuente, l’Anna Trullà, l’Oriol Closa i la Laura Martín de 2n de Batxillerat de Institut Giola de Llinars del Vallès.

2. bagessolidari.cat fet per l’Antonio Charneco, el Patri Nista i el Mohamed Lbachiri de CFGM de l’Escola Diocesana de Navàs.

3. tecnosmart.cat fet per en Nico Sollecito, l’Egzon Qukovci, l’Emil Weregowski i l’Antonio Rodríguez de CFGM de Institut de Palamós.

El Premi Grup Classe categoria Batxillerat i Cicles Formatius de Grau Mitjà és per als alumnes de la classe Cicles Formatius de Grau Mitjà d’FP Llefià de Badalona.

Categoria Cicles Formatius de Grau Superior i premi Grup Classe

1. mapescat.cat fet per l’Alejandro Caballero, el David Alfonso i el Victor Alfonso de Ins Baix Camp de Reus. (Aquest grup és el que va rebre la puntuació més alta dels membres del jurat d’entre tots els webs participants, per això també va guanyar una samarreta del FC Barcelona signada per jugadors del primer equip de futbol.)

2. osalfra.cat fet per l’Oscar Espartal , l’Alejandro Espartal, i el Francisco Javier Gomez de l’IES Serpis de València.

3. arahicorro.cat fet per en Gerard Sala, el Lluís Nolla i el Cristian López de l’Institut Baix Camp de Reus.

3r lloc també: grith.cat fet per en Ricard Boronat, l’Alba Bel, el Jordi Gasparin, l’Iñaki Gisbert i el Diego Vuelta de l’Institut Montsià d’Amposta.

3r lloc també: kroutworld.cat fet per en Mónica Sanchez i el Reyes Santos de l’Escola Pia Santa Anna de Mataró.

3r lloc també: apuntam.cat fet per en Pedro Miguel López i l’Eloy Garcia de l’Institut Montilivi de Girona.

El Premi Grup Classe categoria Cicles Formatius de Grau Superior és per als alumnes de la classe Cicles Formatius de Grau Superior de l’Institut Baix Camp de Reus.

Categoria Apps

olivadevelop.cat fet per Pedro Oliva i el Mario Cucurull alumnes de CFGS de l’Institut Baix Camp de Reus

Premi especial futurs periodistes ACPG-Fundació puntCAT

scenecat.cat fet per Pau Amargant, Nil Riera, Pau Samitier i Àlex Puertas de 3r d’ESO de l’Institut de Sils.

Votació Popular

que-fem.cat fet per 3 estudiants de CFGM de l’Institut Joan d’Àustria de Barcelona.

2014

Els guanyadors del WEBS AL PUNT .cat 2013/2014 són:

Categoria de 1r a 4t d’ESO i premi Grup Classe

1. catalunyatriomfant1714.cat fet per n’Albert Hernández, l’Iris Rodriguez, la Maria Nogareda, la Maria Boada i l’Aina Masdeu Sucarrats de 3r d’ESO del Cor de Maria d’Olot.

2. boetcontralafam.cat fet per n’Alberto Quijorna, l’Eduard Barrionuevo, la Noemí Martín, l’Alejandro Martín i el Daniel Navarro de 4t d’ESO de l’Institut Pla d’en Boet de Mataró.

3. bancdequeviuresigualada.cat fet per la Míriam Riba Rossy i la Jana Sanllehí Coderch de 3r d’ESO de l’Escola Pia d’Igualada.

El Premi Grup Classe de la categoria 1- 4t d’ESO és per a la classe de 4t d’ESO de La Salle de Manresa.

Categoria de batxillerat i Cicles Formatius de Grau Mitjà i premi Grup Classe

1. sunite.cat fet per en Roger Miret Giné, el Víctor Alcazar López, el Xavier Escribà Montagut i en Pol Torres Alfonso de 2n de Batxillerat de l’Institut Manuel de Montsuar de Lleida

2. agoc.cat fet per l’Àngel Gómez, l’Adrian Pérez, el Martí Pagés, el Noel Sebastià i en David Garcia de CFGM de l’Institut Sa Palomera de Blanes

3. damngames.cat fet per en Manuel Garcia, l’Adrián Barcos, la Heidelberg Nagtalon, en David Moriña de CFGM de l’Institut Sa Palomera de Blanes

Categoria Cicles Formatius de Grau Superior i premi Grup Classe

1. discoverevents.cat fet per l’Antonio García López i en Nil Plana de l’Institut Esteve Terradas i Illa de Cornellà de Llobregat. Aquest grup és el que va rebre la puntuació més alta dels membres del jurat d’entre tots els webs participants, per això també va guanyar una samarreta del FC Barcelona signada per jugadors del primer equip de futbol.

2. gratia.cat fet per l’Adrià Rey Canal, en Gil Gassó Rovira, el Brahim Ahmed Layachi, el Josep Pujol Serra i el David Llop Ribas de l’Institut Cendrassos de Figueres

3. catalunyaesvida.cat fet per en Víctor Jiménez Valenciano, l’Eric Lavado Díaz i l’Alejandro Molina López de l’Institut Esteve Terradas i Illa deCornellà de Llobregat

El Premi Grup Classe categoria Cicles Formatius de Grau Superior és per als alumnes de la classe Cicles Formatius de Grau Superior de l’Institut Montsià d’Ampost.

Premi especial futurs periodistes ACPG-Fundació puntCAT

rellotgemisericordia.cat fet per Arnau Casanoves i Pilar Parreu de CFGS de l’Institut Domènech i Muntaner de Reus.

Premi votació Popular

pantallablava.cat fet per David Cobo Marín, Joel Cano Farrarons, Bilal Boutarfas, Abel Gómez Djemaï i Ángel Garcia Pérez de CFGM de l’Institut de Palamós.

2013

Els guanyadors del WEBS AL PUNT .cat 2012/2013 són:

Categoria 1 (1r a 4t d’ESO)

1. elserpent.cat fet per en Jesús La Rosa Rojas, la Judit Molet Díaz, la Judit Roquet Capdet, l’Eloy Rubio Moral i laJudit Sáez Villena del grup “El Serpent” de l’Institut Antoni Pous i Argila de Manlleu.

2. lmfamily.cat fet per la Chaima Abdelmanjei i la Yosra Al Hakeue del grup “2NE1” de l’Institut Antoni Pous i Argila de Manlleu

3. montsiasud.cat fet per en David Bayarri Costas, en Miquel Gil Fibla i en Joan Obiol Fibla del grup “MONTSIA_SUD ” de l’IES Sòl de riu d’Alcanar

Categoria 2 (1r a 2n de Batxillerat i Cicles Formatius de Grau Mitjà)

1. femreviureelpassaat.cat fet per la Maria Domènech Espinet i la Gemma Lorenzo Perramon del grup “FemReviureElPassat” de La Salle de Manresa

2. enquadrat.cat fet per en Roger Font i Roger Miret del grup “RogerSmith” de l‘Institut Manuel de Montsuar de Lleida

3. mizhiyouxi.cat fet per l‘Agustí Sobejano, l’Eloi Torrents i el Qiang Chen del grup “Agustí-i-Qiang” de l‘Institut de Terrassa

Categoria 3 (Cicles Formatius de Grau Superior)

1. camaleons.cat fet per en Ronald Dario López Oliveros, en Juan Cama Villafan i la Itziar Del Puerto Zubiri del grup “Innovation Web” de l‘Institut Joan Brossa de Barcelona

2. tidyup.cat fet per l’Eric Berjoyo i el Marc Güelll del grup “Tidyup” de l‘IES Cirvianum de Torelló

3. orles.cat fet per en Carlos Nuñez Ferreiro, en Jonathan Ventocilla Chavez, l’Ivan Gerun, l’Adrian Barquero Garcia i el Daniel Martinez Gomez del grup “BadiaDAW” de l‘Institut Badia del Vallès

Premi votació popular

bodybuilding.cat fet per Ayoub Achammar, Hicham Bouznakari Lahchaychi, Elmehdi Chlouchi, Alejandro Toro Prieto i Ronald Roca Vaca (grup PAL_SMX_1) de l’Institut de Palamós

2012

Els guanyadors del WEBS AL PUNT .cat 2011/2012 són:

Categoria 1 (1r a 4t d’ESO)

1. elsglobus.cat fet per Marta Salgado Perianes, Carles Pauné Serra i Carles Muntané Somacarrera (grup: Els Globus) de l’Escola Pia d’Igualada

2. elcorrefoc.cat fet per Saül Claramunt Montaner, Albert Escolar Vives i Jordi Bernadet Valero (grup: Els correfocs) de l’Escola Pia d’Igualada

3. gentsana.cat fet per Roger Carol Mateo, Èlia Gil Peña, Neus Gual Figueras, Marta Manko i Paula Sanromà i Viarnès (grup: Gent sana) de l’Institut Pere Vives Vich d’Igualada

3r lloc també: jovesitic.cat fet per Marc Bernadet Valero i Bernat Ferrer Carvajal (grup: Joves i TIC) de l’Escola Pia d’Igualada

Categoria 2 (1r i 2n batxillerat i CGFM)

1. smxbb05.cat fet per Ahlem Iabed, Jovie Pinto i Bogdam Vasile Mascan (grup: 2 SMX BB-2) de l’Institut Joan d’Àustria de Barcelona

2. musicadelmon.cat fet per Francesc Bonavia Heredia, Eloi Garcia Plaza i David Luque Rodríguez (grup: Pal_SMX_A3) de l’Institut de Palamós

3. informaticaldia.cat fet per Miquell Tella, Josep Maria Pallàs, Florin Belivan i Èric Alcàzar (grup: SMX i la informàtica) de l’Institut Joan Amigó i Callau de L’Espluga de Francolí

Categoria 3 (CFGS)

1. firateca.cat fet per (grup: cosmo) de l’Institut Joan d’Àustria de Barcelona

2. gamesofus.cat fet per Joan Rubió Comas i Albert Cano Ballesteros (grup: Els Dovahkiin) de l’Institut Bosc de la Coma d’Olot

3. gestiocentres.cat fet per Ignacio Tolstoy, Víctor Montalà i Cristian Torrijos (grup: Undefined Group) de l’Institut Baix Camp de Reus

2011

Els guanyadors del WEBS AL PUNT .cat 2010/2011 són:

Categoria 1r a 4t ESO

1. experiencieseuropa.cat fet per Aniol Gómez Jarque i Nil Albesa Pascual (grup: Ciscu Productions) de l’Escola Proa de Barcelona

2. eurotravel.cat fet per David Longarón Lorente, Néstor Fernández Michelena i Àlex Àvila Copovi (grup: Eurotravel) de l’Escola Pia

3. hobbies.cat fet per Clara Roca Rey, David González López, Leo García Heveling, Marina Salanova Oliva i Roser Bagó Ribaudí (grup: Jordi Savall)) de l’Institut Pere Vives Vich d’Igualada

La Fundació puntCAT ha cregut oportú atorgar una Menció especial per a http://www.perevives.cat a partir de la valoració positiva que ha rebut dels membres del jurat. Els alumnes d’aquest grup rebran el mateix premi que els classificats en 3r lloc.
 Aquest lloc web ha estat fet per Eva Hidalgo, Anna Custodi, Mónica Roldán i Chiara Palomino (grup: Pere Vives) de l’Institut Pere Vives Vich d’Igualada. Domini registrat amb Dinahosting.

Categoria de 1r a 2n de Batxillerat i CFGM

1. ecastellsue.cat fet per Julián Fernández Escribano, Eduard Saez Canadell, Sandra Kugele, Alberto Mateos Ramírez i Andreu Rodríguez Pujol (grup: Castells) de l’Institut Cendrassos de Figueres

2. europeandpolitics.cat fet per Josep Prat Viñolas i Jan Prat Viñolas (grup: Free dom cat) del Col·legi Sant Nicolau de Sabadell

3. elgustdecatalunya.cat fet per Daniel Cufí Espinosa, Carolina González González i Xavi Furió Font (grup: El gust de Catalunya) de l’INS Salvador Espriu de Salt

Premi votació popular

sunandfun.cat de l’INS Salvador Espriu de Salt (Girona)